Rozpoczęcie działalności gospodarczej niesie ze sobą wiele niespodzianek. Każdy przedsiębiorca powinien wybrać formy opodatkowania, zdecydować się na płacenie podatku VAT lub zrezygnować z takiego zobowiązania. Decyzje można podejmować różne, lecz powinny one być korzystne dla danej firmy oraz danego przedsiębiorcy.

214

Można zdecydować się na płacenie podatku VAT lub zrezygnować z tego obowiązku. Jeśli jednak handlujesz paliwami lub metalami szlachetnymi czy też wyrobami z metali szlachetnych to koniecznie trzeba odprowadzić podatek VAT na mocy ustawy o podatku VAT i jej artykułu 113. Jeśli podatnik zarobi 150 tysięcy w danym roku to ma obowiązek płacenia podatku VAT.

Podatek VAT w Polsce jest wysoki i wynosi 23 procent, na niektóre produkty 8 procent. Jeśli kontrahenci danej firmy płacą podatek VAT to wówczas firma też powinna taki podatek odprowadzać. VAT nie jest wrogiem, a wszelkie wątpliwości związane z tym podatkiem wyjaśnią specjalistyczne firmy rachunkowe. Ich pomoc będzie bezcenna. Samodzielne zmaganie się z zawiłościami ustawy może przyprawić o ból głowy i problemy z urzędem skarbowym, a tego przecież każdy chce uniknąć.