Jeszcze nie tak dawno testy psychologiczne traktowane były głównie jako zabawa. Dziś coraz chętniej wykorzystywane są w wielkich przedsiębiorstwach, dla których poznanie osobowości pracowników staje się kluczem do dalszego rozwoju. W jaki sposób testy mogą pomagać osobom przedsiębiorczym?

 

c30

Kto pracuje w przedsiębiorstwie?

Każde przedsiębiorstwo to skupisko ludzi, którzy posiadają indywidualne cechy charakteru oraz talenty. Specjalistyczny test osobowości może pomóc w odnalezieniu tych pracowników, którzy posiadają zdolności niezwykle cenne dla dalszego rozwoju firmy. Kto jest urodzonym organizatorem? Kto poradzi sobie z analizą danych, a kto najlepiej wybrnie z problemowej sytuacji? W każdej firmie są osoby stworzone do takich zadań. Wystarczy je tylko znaleźć, a następnie wykorzystać ich potencjał. Znalezienie rozjemców i urodzonych przywódców, analityków oraz tych, którzy będą wsparciem dla reszty zespołu, wcale nie musi być zadaniem trudnym. Jak sobie z nim poradzić? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z testów psychologicznych nastawionych na odkrywanie ludzkiego potencjału.

Jak wykorzystać testy w firmie?

Testy, które mogą tak wiele wnieść do każdej firmy, wcale nie muszą się wiązać z koniecznością przeprowadzania długich i kosztownych badań. Nie brak firm, których eksperci bazują na sprawdzonych technikach. Dzięki nim w szybkim czasie można sprawdzić, jakimi pracownikami w rzeczywistości dysponuje przedsiębiorstwo. Test osobowości przeprowadzony przez Strengths Expert to badanie pozwalające na odkrycie pięciu najważniejszych talentów każdego człowieka. Dzięki specjalistycznym raportom można przydzielać pracownikom takie zadania, z którymi bez wątpienia sobie poradzą. W chwili, gdy potrzebne jest nowatorskie rozwiązanie, warto skorzystać z potencjału wizjonerów oraz odkrywców. Ich talentem jest wyznaczanie nowych szlaków i walka z utartymi stereotypami. Cennym wsparciem będzie dla nich strateg lub organizator. Osoby obdarzone tym talentem dobrze radzą sobie w nowych sytuacjach, są też w stanie kierować pracą innych. By w danej grupie panowała harmonia, warto uwzględnić w nim również obecność osób obdarzonych empatią. Zwiększa to szansę na porozumienie w zespole, który nie będzie marnował czasu na zbędne konflikty. Taką rolę odegrać może również integrator, którego największym darem jest umiejętność zjednywania ludzi.

Możliwość dostosowania zadań do naturalnych predyspozycji pracowników to wielka wygoda dla każdego przedsiębiorcy. Może dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu i energii, których marnowanie jest częstym skutkiem nieprawidłowego przydziału zadań.